چه موقع ، چه زمانی ، کِی خداوند امیر حیدری

چه موقع ، چه زمانی ، کِی: خداوند امیر حیدری انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی امیر حیدری نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چرخش بازیگران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از پشت سر گذاشتن یک هفته هیجانی و فروش های سنگین که به افت بیش از ۲ درصدی نماگر مهم این بازار انجامیده بود، روز گذشته تا حدو

چرخش بازیگران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

چرخش بازیگران بورس تهران

عبارات مهم : ایران

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از پشت سر گذاشتن یک هفته هیجانی و فروش های سنگین که به افت بیش از ۲ درصدی نماگر مهم این بازار انجامیده بود، روز گذشته تا حدودی به مدار آرامش بازگشت. به این ترتیب دیروز شاخص کل بازار سهام رشد ۳۴۱ واحدی (معادل ۳۵/ ۰ درصد) را تجربه کرد و بار دیگر وارد کانال ۹۶ هزار واحدی شد.

در عین حال طی معاملات روز گذشته شاهد چرخش عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم سهام بودیم؛ به طوری که بعد از آنکه حقوقی ها در ۶ روز متوالی در قسمت خرید پررنگ ظاهر شدند، دیروز شاهد چرخش این روند به نفع معامله گران حقیقی بازار بودیم.

چرخش بازیگران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

با این حال همچنان ارزش معاملات در محدوده نازلی قرار دارد. به این ترتیب رشد دیروز شاخص سهام را می توان به ۳ عامل اثرگذار مشمول بر کم کردن نگرانی ها از ریسک غیراقتصادی نزدیک شدن به موعد تصمیم گیری مدیر جمهوری آمریکا درخصوص تمدید یا عدم تمدید تحریم های هسته ای، زیاد کردن فعالیت بازیگران حقیقی بازار سهام در قسمت خرید و همچنین زیاد کردن جذابیت سهام بعد از اصلاح جدی قیمت ها در اکثر نمادهای بازار ارتباط داد. در این میان با اینکه تا حدودی از ریسک سیستماتیک بازار کاسته شده است هست، ولی به طور قطعی نمی توان گفت بازار حرکت صعودی خود را ادامه می دهد. در این شرایط اگر تحول جدیدی بر روند بازار تاثیر نگذارد، انتظار می رود شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روند کم نوسانی را تا تعیین وظیفه برجام در پیش گیرد.

کمرنگ شدن سایه ریسک غیراقتصادی در نگاه فعالان بازار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از پشت سر گذاشتن یک هفته هیجانی و فروش های سنگین که به افت بیش از ۲ درصدی نماگر مهم این بازار انجامیده بود، روز گذشته تا حدو

با وجود حاکم شدن آرامش نسبی در همه شهرها که هفته گذشته فضایی منفی به بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تحمیل کرده بود، حال نزدیک شدن به موعد تصمیم گیری مدیر جمهوری آمریکا درخصوص تمدید یا عدم تمدید تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران بااهمیت ترین عامل نگرانی میان فعالان بازار هست. دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا در هفته نهایی مهرماه، ضمن ایراد بیانات تند علیه ایران، آینده توافق هسته ای را به تصمیم کنگره سپرد تا در یک مدت ۶۰ روزه این عنوان را تعیین وظیفه کند. کنگره ولی بعد از اتمام این مدت، بار دیگر تصمیم گیری در این خصوص را به ترامپ پاس داد. اکنون ولی مجددا شمارش معکوس جهت تصمیم گیری ترامپ در این خصوص شروع شده است است.

رئیس جمهوری آمریکا تا ۱۵ ژانویه وقت دارد همزمان درخصوص دو مورد «پایبندی کشور عزیزمان ایران به مفاد برجام» و همچنین «تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم ها علیه ایران» تصمیم گیری کند. تصمیم گیری ترامپ درخصوص پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام موضوعی است که به داخل آمریکا بازمی گردد و عملا در بازه زمانی کوتاه مدت تاثیری بر برجام نخواهد گذاشت. پیش از این نیز شاهد پاسکاری این تصمیم گیری بین مدیر جمهوری این کشور و کنگره بوده ایم و انتظار می رود این اوضاع ادامه پیدا کند. به این ترتیب از آنجا که این عنوان ارتباطی با معاهده بین المللی ندارد، نگرانی چندانی نیز از این کانال احساس نمی شود. در واقع تصمیم گیری ترامپ درخصوص تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم های ایران، مهمترین عامل نگرانی این روزهای فعالان بازار سهام هست. ترامپ در بیانات اخیر خود به خوبی نشان داده است که به شدت درصدد ضربه زدن به توافق برجام هست. بر این اساس حتی اتخاذ تصمیمی جهت عدم تمدید تعلیق تحریم ها از سوی وی چندان دور از انتظار نیست.

این تصمیم ترامپ به معنای خروج یکجانبه آمریکا از برجام است و طبیعتا باعث می شود تا در کوتاه مدت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هر چند به لحاظ روانی تحت فشار قرار گیرد. این اوضاع تا اخذ چارچوبی مشخص تر و همچنین روشن شدن رویکرد اروپایی ها در این خصوص ادامه خواهد یافت. با این وجود شواهد نشان می دهد به احتمال نیرومند ترامپ تصمیم به تمدید تعلیق تحریم ها می گیرد، آیا که خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام به لحاظ بین المللی هزینه زیادی جهت آمریکا دارد. سناتورهای آمریکا و مقامات دولت ترامپ با یکدیگر به امید تهیه لایحه ای جهت شدت یافتن محدودیت ها علیه کشور عزیزمان ایران و در عین حال باقی ماندن واشنگتن در برجام دیدار کردند. اعضای کنگره در تلاش هستند تا به یک توافق دو حزبی برسند تا ترامپ را ترغیب کنند که قبل از فرارسیدن ضرب الاجل ۱۵ ژانویه، به وضع تحریم های جدیدی که می تواند باعث از بین رفتن برجام شود، اقدام نکند. بنابراین، هراس مقامات آمریکایی از لطمه سیستم به برجام نشان می دهد این معاهده با احتمال بیشتری پابرجا خواهد ماند.

چرخش بازیگران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

سناریویی که بسیاری از تحلیلگران خارجی نیز بر آن تاکید می کنند. آخر بی نتیجه نشست شورای امنیت شرکت ملل متحد که به درخواست آمریکا جهت مداخله در امور کشور عزیزمان ایران برپا شده است بود، خود تقویت کننده این سناریو هست. در این جلسه عمده کشورهای شرکت کننده طرح این عنوان در شورای امنیت را مورد انتقاد قرار دادند و بر حفظ برجام تاکید کردند. این عنوان تاکید می کند که خروج یکجانبه آمریکا از برجام، هزینه های زیادی جهت این کشور در پی خواهد داشت. در این میان همانطور که در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد»، تحت عنوان «بورس بازان در دوراهی» تاکید شد، برطرف ریسک برجام می تواند با سوخت جدیدی که همانا اعتبار بنیادی سهام هست، فصل جدیدی از رونق را در بازار سهام به ارمغان آورد. به این ترتیب، به نظر می رسد تا حدودی از نگرانی بازار در این خصوص کاسته شده است هست. این کم کردن نگرانی خود عاملی شد تا روز گذشته شاهد چرخش نرم بازار بعد از یک هفته افت هیجانی باشیم. این شرایط در عمده نمادهای بازار سهام مشاهده شد. شاهد این مدعا رشد حدود ۲ برابری شاخص کل هم وزن نسبت به شاخص کل طی معاملات روز گذشته بود که حاکی از فضای مثبت عمومی ناشی از کم کردن ریسک سیستماتیک در بازار سهام است (حدود ۶۲ درصد از نمادهای معاملاتی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با رشد قیمت همراه شدند).

زیاد کردن فعالیت حقیقی ها بعد از ۶ روز

همان طور که اشاره شد روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد همراه شد. در این میان صنایعی که طی روزهای اخیر، ریزش قابل توجهی را تجربه کرده بودند عموما معاملات مثبتی داشتند. نگاهی به فعالیت بازیگران سهام طی معاملات روز گذشته نشان از مثبت شدن خالص خرید معامله گران حقیقی بعد از ۶ روز متوالی دارد. به این ترتیب دیروز ۱۵ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی بازار انتقال یافته شد. این در حالی است که طی معاملات هفته گذشته با زیاد کردن احتیاط میان فعالان بازار، خالص عوض کردن مالکیت به میزان ۳۲۲ میلیارد تومان به نفع معامله گران حقوقی رقم خورده بود. خریدهایی که لزوما جنبه حمایتی نداشته و جذابیت قیمتی سهام بااهمیت ترین عامل آن بود. همین عنوان این اطمینان خاطر را به معامله گران حقیقی بازار داد تا هر چند با احتیاط به جمع خریداران سهام بپیوندند.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از پشت سر گذاشتن یک هفته هیجانی و فروش های سنگین که به افت بیش از ۲ درصدی نماگر مهم این بازار انجامیده بود، روز گذشته تا حدو

تقابل خریداران و فروشندگان سهام در اصلاح قیمت ها

طی معاملات هفته گذشته شاهد اصلاح جدی قیمت سهام در اکثر نمادها بین ۵ تا ۱۵ درصد بودیم. اصلاحی که با توجه به حمایت عوامل بنیادی نیرومند از سهام بیش از این ادامه پیدا نکرد. به این ترتیب دو عامل جذابیت قیمتی سهام بعد از اصلاحات اخیر و همچنین وجود عوامل بنیادی حمایت کننده موجب شد تا نه تنها شاهد جذب خریداران به بازار باشیم، بلکه فروشندگان نیز از فروش زیاد منصرف شوند. شرایطی که طبیعتا به رشد قیمت ها می انجامد. مشابه این اوضاع سه ماه پیش یعنی درست زمانی که جهت نخستین بار نسبت به تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام به وسیله ترامپ نگرانی وجود داشت. در این برهه زمانی، در ابتدا بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران افتی هیجانی را تجربه کرد و بعد از اطمینان از نبود ریسک آنچنانی متعادل تر شد و سپس در مسیر رشد قرار گرفت. در حال حاضر نیز با وجود اینکه همچنان این ریسک غیراقتصادی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران حاکم است ولی کم کردن نگرانی ها باعث شده است تا اندکی از تاثیرگذاری آن بر فضای معاملاتی کاسته شود.

چرخش بازیگران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در بازار چه گذشت؟

همان طور که اشاره شد، در دادوستدهای روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۳۴۱ واحد (معادل ۳۵/ ۰ درصد) رشد کرد و به رقم ۹۶ هزار و ۲۷۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن (با اثر یکسان نمادها) نیز وضعیتی مشابه را تجربه کرد و با رشد حدود ۷/ ۰ درصدی همراه شد. موضوعی که نشان از رشد عمومی قیمت سهام دارد. در این روز نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، پالایش نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بازار سهام قرار گرفتند.

همچنان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ریسک سیستماتیک دست و پنجه نرم می کند هرچند تا حدودی از نگرانی ها کاسته شده است هست. موضوعی که موجب شد با وجود چرخش شاخص کل در جهت صعودی، ارزش معاملات کماکان در سطوح نازلی قرار داشته باشد. این شرایط به آن معناست که خریداران کماکان با تردید به بازار نگریسته و جسارت آن را ندارند که در قیمت های اوج مبادرت به خرید سهام کنند. در سمت برابر نیز فروشندگان حاضر نیستند در قیمت های پایین، سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند.در این میان خریداران به این عنوان واقف هستند که با توجه به سایه ریسک سیستماتیک بر بازار، در صورت رشد اندک قیمت ها (هر چند در حد چند درصد)، بسیاری از سهامداران به شناسایی سود پرداخته و در نقش فروشنده ظاهر می شوند. به این ترتیب دیروز ارزش معاملات خرد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۱۲۱ میلیارد تومان بود که بیش از ۳۳ درصد از این رقم در اختیار ۵ نماد با بیشترین ارزش معاملات قرار داشت.

بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۱۹ صنعت با رشد همراه شد و ۱۳ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند. (شاخص ۶ صنعت عوض کردن نکرده ماند). در این میان گروه استخراج زغال سنگ به واسطه رشد قابل توجه سه نماد «کپرور»، «کطبس» و «کشرق» بیشترین بازدهی (۹/ ۳ درصد) در میان صنایع بورسی را کسب کرد. بعد از آن نیز گروه انبوه سازی با رشد ۵/ ۲درصدی همراه شدند و خودرویی ها بازدهی ۴/ ۱ درصدی را تجربه کردند. در برابر ولی گروه استخراج نفت و گاز با تحمیل زیان حدود ۳ درصدی به سهامداران خود در قعر جدول بازدهی روز گذشته صنایع بورسی قرار گرفتند.

در عین حال روند صنایع روز گذشته فلزی ها با دادوستد ۸۳ میلیون سهم به ارزش ۶/ ۲۹میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند. روز گذشته فلزی ها و به صورت خاص نمادهای گروه روی در پی اصلاح قیمتی روزهای اخیر و همچنین با توجه به رشد مناسب قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی طی معاملات هفته گذشته، در صدر توجه معامله گران بازار قرار گرفتند. در این راستا دیروز بسیاری از نمادهای این گروه نظیر «فاسمین»، «فرآور» و «کروی» با صف خرید همراه شدند. روی طی آخرین معاملات آخر هفته بازار لندن، سطوح بالای ۳۳۵۰ دلار در هر تن را به ثبت رساند.پالایشی ها نیز دیروز در میان نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص قرار گرفتند و هر ۶ نماد حاضر در این گروه با رشد قیمتی به معاملات روزانه خود آخر دادند. در این خصوص جدا از اصلاح قیمتی روزهای اخیر، رشد ۱/ ۱ درصدی بهای نفت برنت در بازارهای جهانی محرک توجه به پالایشی ها شد.

خودرویی ها نیز که طی معاملات روزهای اخیر بیشترین تاثیر را از ریسک های غیراقتصادی مجبور شده است بودند، روز گذشته نسبت به کف های قیمتی تصویر العمل نشان دادند. با این وجود از آنجا که همچنان سایه ریسک سیستماتیک بر بازار سهام احساس می شود، همچنان فروشندگان مانع رشد جهشی نمادهای زیرمجموعه این گروه شده است اند. در این میان باید توجه داشت با تعیین وظیفه برجام، خودرویی ها می توانند جزو گروه هایی باشند که مستعد رشدهای جدی هستند. بیشترین زیاد کردن قیمت روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز به نماد معاملاتی شرکت های باما، ملی سرب و روی ایران، کالسیمین و معادن بافق تخصیص داده شده است پیدا کرد. در برابر ولی نماد معاملاتی شرکت های پمپ سازی ایران، سبحان دارو، حفاری شمال و گروه دارویی سبحان بیشترین کم کردن قیمت شنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کردند.

همگام با بازیگران بازار

همان طور که اشاره شد روز گذشته شاهد چرخش خالص عوض کردن مالکیت فعالان بازار بعد از ۶ روز متوالی به نفع معامله گران حقیقی بودیم. به این ترتیب روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار بیش از ۶۴ میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این جابه جایی رقمی معادل ۱۵ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی ها انتقال یافته کرد. بیشترین میزان خالص خرید در معامله گران حقیقی ولی به نماد معاملاتی شرکت توسعه صنایع روی کشور عزیزمان ایران تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز افزون بر ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار سهم «کروی» به ارزش ۶ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی ها انتقال یافته شد.

پس از «کروی»، بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت کالسیمین شکل گرفت. به طوری که خالص خرید حقیقی ها در نماد «فاسمین» به حدود ۶ میلیون سهم به ارزش ۳ میلیارد تومان رسید. در آن سوی بازار نیز حقوقی ها بیشترین تحرک خود را در نماد معاملاتی شرکت های تامین سرمایه امید، ساده پرداخت پرشین و فولاد کاوه جنوب کیش نشان دادند. به این ترتیب دیروز بیش از ۴ میلیون سهم «امید» به پرتفوی سهامداران حقوقی انتقال یافته شد. این جابه جایی رقمی معادل ۷۶۶ میلیون تومان به پرتفوی این گروه از معامله گران انتقال یافته کرد.«آپ» نیز دیروز مورد توجه سهامداران حقوقی قرار گرفته هست. نماد معاملاتی شرکت ساده پرداخت پرشین در این روز شاهد عوض کردن مالکیت ۴۸۰ میلیون تومانی به نفع این معامله گران بود. در «کاوه» نیز یک میلیون و ۳۰۰ هزار سهم به ارزش ۳۳۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی انتقال یافته شد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | ایرانیان | روز گذشته | تعلیق تحریم های ایران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog